Konfiguracja sterownika S7
Ten poradnik ma na celu demonstrację procesu konfiguracji sterownika Inveo Daxi ze sterownikami Siemens S7-300/S7-1200/S7-1500.
Zaczynamy od stworzenia nowego projektu oraz wybrania sterownika – może to być dowolny sterownik z rodziny S71200/S71500 oraz wybrane modele S7300. W naszym przypadku będzie to jednostka 1511-1.
Zadbaj o to, aby Daxi oraz Siemens znajdowały się w tej samej sieci.
W naszym przypadku będzie to:
- S7-1500 – IP: 192.168.0.10
- Daxi – IP: 192.168.0.2
Aby skonfigurować ustawienia sieciowe w sterowniku S7-1200/S7-1500 przejdź do zakładki “Device Configuration”. Naciskając na obraz sterownika prawym przyciskiem myszy wybieramy zakładkę “Properties” w celu otworzenia ustawień. W zakładce “Ethernet Addresses” ustawiamy adres IP oraz maskę podsieci.
Aby umożliwić sterownikowi poprawną komunikację z Daxi należy odnaleźć zakładkę “Protection and security”, następnie ustawić parametry zgodnie z poniższymi wytycznymi: włączyć opcję „Full Access” oraz „Put/Get”. Ustawienie tych parametrów pozwoli na bezpośredni dostęp do pamięci sterownika oraz wymianę danych między urządzeniami.
Konfiguracja sterownika Daxi
Nadszedł czas na konfigurację sterownika Daxi. Obsługa tego sterownika odbywa się w całości przez wbudowany web server. W momencie kiedy łączymy się z Daxi pierwszy raz należy wpisać w przeglądarce jego domyślne IP: 192.168.111.15. Podczas tej operacji należy zadbać, aby nasza karta sieciowa znajdowała się w tej samej klasie co Daxi.
Po połączeniu się z urządzeniem zostaniemy zapytani o login oraz hasło, domyślne dane logowania to:
login – admin
hasło – admin
Zaleca się aby zmienić login oraz hasło tak aby osoby nieupoważnione nie miały dostępu do zmiany konfiguracji urządzenia.
W przypadku wykorzystania naszej aplikacji “Discoverer” nasza karta sieciowa może znajdować się w innej podsieci – router lub swtich musi przepuszczać pakiety broadcast.
Po poprawnym zalogowaniu się na web server Daxi powinien ukazać się nam taki panel:
Następnym krokiem jest ustawienie odpowiedniego adresu IP dla urządzenia, tak aby znajdował się on w tej samej klasie co sterownik PLC, jak pamiętamy na początku ustaliliśmy, że nasza aplikacja będzie skonfigurowana w poniższy sposób:
- S7-1500 – IP: 192.168.0.10
- Daxi – IP: 192.168.0.2
Aby uzyskać taki efekt musimy wejść w zakładkę “Administration”, następnie w “Network” i zmienić parametr “DHCP” na “Disable” oraz ustawić adres IP na taki jakiego wymaga nasza aplikacja – w tym przypadku będzie to 192.168.0.2.
Po naciśnięciu przycisku “Save” zmiany zostaną zapisane, a Daxi zrestartuje się już z nowo nadanym adresem IP. Dalsza ewentualna konfiguracja Daxi przez web server od tej pory będzie możliwa dopiero po zmianie ustawień karty sieciowej komputera, z którego korzystamy na odpowiednia klasę adresu IP.
Doszliśmy do miejsca, w którym Daxi oraz Siemens są w tej samej sieci, ale jeszcze nie mogą wymieniać między sobą żadnych danych.
W związku z powyższym musimy im to umożliwić wchodząc w zakładkę “Services”, następnie “PLC”. W powyższej zakładce należy wybrać rodzinę sterowników PLC, w naszym przypadku “Siemens S7” oraz przypisać numery poszczególnym blokom danych.
Ostatnim istotnym parametrem jest slot, będzie się on różnił w zależności od tego z jakim sterownikiem pracujemy. Dla sterowników S71200/S71500 slot to 0 lub 1, dla S7300 – 2.
Należy również pamiętać o ustawieniu adresu IP naszego sterownika w polu “PLC Server Addr”.
Bloki danych
Każdy z bloków danych odpowiada za daną sekcję. Poniżej na zielono został zaznaczony obszar do konfiguracji bloków danych. Znajdują się tutaj bloki do obsługi wejść, wyjść, sensorów, zmiennych użytkownika oraz watchdoga(ping). W zależności od naszych potrzeb
możemy pobrać blok danych, który jest potrzebny w naszej aplikacji – oczywiście istnieje też opcja pobrania wszystkich data bloków: “Download all available blocks”, korzystając z tej opcji zostanie wygenerowany jeden plik, który wygeneruje 5 bloków danych po zaimportowaniu do Tia Portal.
Po naciśnięciu przycisku na nasz komputer zostanie pobrany plik o rozszerzeniu “.db”:
W przypadku pobrania pojedynczego bloku nazwa będzie się różnić, np. w przypadku pobrania tylko bloku danych do obsługi wejść będzie się on nazywał “Daxi_inputs.db”
Następnie w drzewie naszego projektu szukamy zakładki “External source files”, w której będziemy musieli dołączyć plik danych, który posłuży do komunikacji między sterownikiem PLC, a sterownikiem Daxi.
Następnie naciskamy prawym przyciskiem myszy na plik z rozszerzeniem “.db” i wybieramy opcję “generate blocks from source”. Po wybraniu powyższej opcji zostanie utworzone automatycznie pięć bloków danych, a ich numery zostaną nadane inkrementalnie w zależności od obecności innych bloków danych w projekcie.
Numery bloków danych zostaną nadane automatycznie przez Tia Portal – należy zadbać aby były one zgodne z wartościami wprowadzonymi na web serwerze Daxi.
Po wykonaniu powyższych kroków konfiguracja urządzeń została zakończona. Możemy w takim razie przejść do testów komunikacyjnych.
Test komunikacji
Aby sprawdzić czy konfiguracja została zakończona pomyślnie należy wejść w dowolny blok danych i sprawdzić czy wartość zmiennej o nazwie “liveBit” zmienia swój stan. Cykliczne przełączanie stanu wartości tej zmiennej z 0 na 1 symbolizuje poprawne nawiązanie komunikacji między urządzeniami.
Możemy również zrobić IO-check, w tym celu wejdźmy w blok “Outputs” i spróbujmy wysterować jakieś wyjścia:
Następnie w analogiczny sposób sprawdźmy wejścia:
Obsługa pozostałych bloków danych takich jak “Ping”, “Sensors” oraz “Virtual” wymaga dodatkowych operacji wykonywanych z poziomu web servera Daxi – funkcjonalności te będą demonstrowane w następnych artykułach.
Zakończenie
Jeżeli komunikacja działa poprawnie nadszedł czas na stworzenie pierwszej aplikacji ze sterownikiem Daxi – zapraszamy do następnych artykułów.