Wielofunkcyjny czytnik transponderów w standardzie Mifare 13,56MHz
Mifare USB
Czytnik RFID-USB-DESK (Mif) został stworzony do pracy biurowej. Działa po podłączeniu do gniazda USB komputera. Obsługuje tagi w standardzie Mifare. Czytnik pracuje w oparciu klasy CDC (wirtualny port szeregowy) oraz HID (emulacja klawiatury) interfejsu USB.
Czytnik wyposażono w 3 diody, którym można przyporządkować zdarzenia: ON, OFF lub ON READ.
Użyteczne funkcje
Konfiguracja czytnika za pomocą dołączonego oprogramowania pozwala na ustawienie Prefixu oraz Postfixu kodu, a także wybór formatu kodu karty spośród pięciu dostępnych:
- Binary – ciąg pięciu bajtów odebranych bezpośrednio z karty. Ten format wykorzystywany jest praktycznie wyłącznie w trybie pracy: wirtualny port COM
- HEX LowerCase Letter -odebrany kod z karty przekształcony jest na system heksadecymalny (szesnastkowy) z małymi literami np. 1a2b3c4d5e.
- HEX UpperCase Letter -odebrany kod z karty przekształcony jest na system heksadecymalny (szesnastkowy) z dużymi literami np. 1A2B3C4D5E.
- HEX UpperCase Letter Minus -odebrany kod z karty przekształcony jest na system heksadecymalny (szesnastkowy) z dużymi literami i dodatkowo pomiędzy bajtami wprowadzony został znak – np. 1A-2B-3C-4D-5E
- Decimal – przekształca odebrany kod na postać dziesiętną
Funkcje Output options pozwalają modyfikować odczytany kod:
- Swap Output – włączenie funkcji powoduje wyświetlanie kodu w odwrotnej kolejności
- AND – nakłada iloczyn logiczny na bajty odczytanego kodu
- PADDING – uzupełnia zerami bajty kodu do osiągnięcia wybranej ilości bajtów.
Funkcje AND i PADDING pozwalają nam ujednolicić dane, gdy posługujemy się tagami o różnej długości (4,7 lub 10 bajtów)
Parametr Read Delay pozwala na wybór spośród 6 opcji. Przede wszystkim odczytywanie tagu co 1, 1,5, 2 i 3 sekundy. W opcji No delay tag jest odczytywany co 0,5 sekundy. Najciekawszą opcją jest Only new Tag, w której czytnik odczytuje kod tylko raz, nawet jeżeli tag pozostaje ciągle zbliżony. Kolejny odczyt następuję dopiero po odsunięciu i ponownym zbliżeniu transpondera.
Czytnik możne być integrowany z oprogramowaniem klienta, dzięki zastosowaniu trybu CDC (wirtualny port szeregowy). Tryb ten pozwala na całkowite przejęcie kontroli nad urządzeniem. Można zapalać każdą diodę z osobna oraz uruchamiać wbudowany generator dźwiękowy a po przyłożeniu transpondera dane automatycznie zostaną wysłane na port szeregowy. Dzięki temu w bardzo prosty sposób można stworzyć aplikację która oczekuje przyłożenia transpondera i w zależności od odczytanego kodu może wygenerować dźwięk narastający (np. akceptacja) lub dźwięk opadający (np. odrzucenie).
Wykorzystanie urządzenia
Czytnik, we współpracy z programami działającymi na systemach operacyjnych Microsoft Windows oraz Linux może być wykorzystany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność częstego przelogowywania użytkowników na jednym komputerze, do identyfikacji sprzętu w wypożyczalniach, w gabinetach weterynaryjnych, klubach, systemach lojalnościowych.
Elewację (naklejkę frontową) urządzenia możemy wykonać w innej wersji wg ustaleń z klientem.
Dane techniczne
Napięcie zasilania: USB 5VDC (zasilanie z portu USB komputera)
Standard obsługiwanych transponderów: Mifare
Częstotliwość nośna: 13,56MHz
Odległość czytania: ok 10 cm
Komunikacja: port USB
Wymiary: wysokość – 22mm, szerokość – 57,5 mm, głębokość: 91,3mm